Festival slobody

29.11.2019

Pri príležitosti osláv 30. výročia Nežnej revolúcie sme sa spolu so žiakmi 9. ročníka a 3.G zúčastnili na Festivale slobody, ktorý každoročne organizuje Ústav pamäti národa. Snažili sme sa o novembrových dňoch rozprávať na hodinách v škole, ale aj podnietiť žiakov, aby sa na tieto dni opýtali rodičov, starých rodičov, aby sa zamýšľali nad tým, čo sa zmenilo. Na samotnom festivale sme videli 2 filmy – Z denníka Ivany A, dokumentárny film o roku 1989 a trezorový film Skřivánci na niti. Medzi filmami sme mali možnosť pýtať sa historikov ÚPN, medzi ktorými bol aj náš bývalý učiteľ, pán  F. Neupauer. 


A ako vnímajú november študenti:

Festival slobody – keď sa to prvýkrát povedalo, predstavil som si nudné chodenie do múzeu a galérii, kde by boli povešané plagáty, fotky a podobné veci spojené s rokom 1989. To, že uvidíme dva filmy,  ma príjemne prekvapilo. Nečakal som samozrejme nič extra, ale filmy ma zaujali. Rôzne pasáže z filmov vo mne vzbudili otázky Dokážem si vôbec predstaviť život bez slobody? Myslím, že si ani nedokážem predstaviť život, kde  by som sa bál, že ak poviem svoj názor, tak ma môžu zavrieť. 

Alan, 9.B

Som rád a teší ma, ako sa zachovali v tej dobe študenti ako ja. Určite by som neváhal a pripojil sa k nim a k potláčaniu režimu napriek určitému riziku. Podobne ako môj starý otec, o ktorom veľa počúvam. Jeho činy považujem za hrdinské. Snažil sa pomáhať ľuďom, ktorí boli bez akéhokoľvek dôvodu odsúdení. Pomáhal takýmto ľuďom ujsť po Dunaji do zahraničia. Jeho činy ho však dostali do väzenia.

Daniel, 9.B

Naši rodičia a starí rodičia sa odvážili ísť do ulíc a postaviť sa proti štátu s vedomím, že keď im to nevyjde, tak sa im bude veľmi ťažko žiť. Môj otec mi hovoril, ako to vtedy prežíval on. V tej dobe už chodil s mojou mamou na tú istú školu a keď im skončilo vyučovanie, tak išli pešo na námestie SNP, lebo doprava bola taká plná, že sa tam nedalo inak dostať. Ja som vďačný všetkým, čo tam boli protestovať, lebo dnes môžem povedať svoj názor a cestovať kam chcem...

Peter, 9.B

Z denníka Ivany A – píše ho 18 ročné dievča, dej sa odohráva v posledný rok socialistického Československa. Triedna učiteľka vyberala, kto pôjde na vysokú školu, písali sa odporúčania. Ostatní museli nastúpiť do zamestnania. V tej dobe bol nedostatok tovaru v obchode chýbal toaletný papier, jogurty, ovocie... Bola to ťažká doba. 

Michelle, 9.B

Všetkému vo filme som nerozumel, ale čo som pochopil, je, že všade bola pretvárka, že všetko sa navonok ukazovalo ako dobré, ale ak ľudia neboli na strane komunistov, trpeli. A niektorí sa jednoducho stratili. 

Timotej, 9.A

Film  sprostredkúva pocity, strachy, obavy, túžby, aj nadšenie... reálne problémy vtedajšieho študenta.  O Nežnej revolúcii som, samozrejme, niečo vedela, ale predsa som sa dozvedela viacero nových informácií. Nemyslela som, že niečo, o čom som už veľakrát počula, ma môže zaujať znova a znova. O mnohých veciach nám ani nenapadne rozmýšľať. Toto bol pre mňa najsilnejšie. Aj keď mi moji rodičia veľakrát rozprávali, že v obchodoch nebolo skoro nič, až keď som to videla v tom filme, uvedomila som si, že vtedy naozaj chýbali základné veci v obchodoch. Také niečo – ako vybrať si z množstva jedál, oblečenia, farieb, strihu či dokonca toaletného papiera – nič také pred rokom ´89 neexistovalo. Po filme som si uvedomila aj takú vec, že naše každoročné cestovanie na dovolenku do zahraničia je výnimočná vec. Aj toto bolo pred Novembrom ´89 nemysliteľné. Film mal pre mňa teda obrovský význam. Začala som si vážiť veci, ktoré som považovala za bežné. Dokonca si začínam myslieť, že sú tak trochu zázrak.

Lea, 9.A


Galéria 0 obrázkov


© 2020 SPŠ sv. Františka z Assisi. Všetky práva vyhradené..

Vytvorené zo Lukáš Behro